دوشنبه, 31 تیر 1398
آخرین اخبار

یادداشت

گفت‌و‌گو

مقالات

نظرسنجی

به نظر شما ظاهر جدید سایت قابل قبول است ؟
بله - 100%
خیر - 0%

Total votes: 7
The voting for this poll has ended on: آگوست 13, 2013

خبرنگاری شهروندی

وجود و توسعه ی فناوری های ارتباطی در جامعه ی امروزی موجب شده تا ما با دو پدیده ی «انقلاب مویایل» و «خبرنگاری شهروندی» روبرو باشیم.

 

دسترسی اغلب شهروندان به نوعی ابزار پیشرفته که قادر است واقعیت ها و رویدادهای اجتماعی را در سطح گسترده ای انعکاس دهد به شهروندان نقش جدیدی را به عنوان خبرنگار داده است که با حضور در صحنه های حوادث و رویدادهای اجتماعی، منابع بی نظیر ، همیشه حاضر و جدیدی برای رسانه ها به حساب می آیند.

امروزه انتقال و انعکاس رویدادها و حوادث با سریعترین و سهل ترین روش های ارتباطی، محدویت های بسیاری را که حاصل انحصار رسانه ای در کشورهاست از میان برداشته و حوزه ی تسلط و حاکمیت آنان را بر مدیریت توزیع اطلاعات کمرنگ و تا حدودی از بین برده است.

با ظهور این پدیده ی ارتباطی، نقش شهروندان، دیگر انفعالی نیست بلکه می توانند با ایفای نقشی فعال و شکستن انحصار رسانه ای، جامعه را از آگاهی های موثق تر و عینی تری برخوردار سازند. نقشی که بدون حضور فناوری های پیشرفته موبایل و اینترنت ، امکان بروز و ظهور نمی یافت.

در جهان امروز با انقلابی که «موبایل» و «خبرنگاری شهروندی» ایجاد کرده، جریان اطلاعات سرعت زیادی یافته و برای برقراری ارتباط و انتقال پیام امکانات گسترده ای فراهم گردیده است.

در چنین شرایطی با توجه به این که «ارتباط عامل تغییر است»، افراد، جریان ها و جوامعی که بتوانند از این امکان به خوبی و به موقع و بهتر بهره ببرند خواهند توانست در تغییر شرایط اجتماعی موثرتر واقع شوند.

 به موازات اثربخشی این پدیده در اجتماع، آن دسته از حاکمانی که نتوانسته اند ارتباطی منطقی و مبتنی بر احترام، صداقت و خدمتگزاری با شهروندان خود برقرار نمایند، تلاش می کنند تا به مقابله با این پدیده بپردازند و با ایجاد خلل در ارتباطات موبایل و اینترنت، از تاثیرگذاری انقلاب ارتباطی و نقش خبرنگار شهروندی فرار کنند.

غافل از این که انقلاب ارتباطات شهروندان را قادر می سازد تا در صورت آگاهی، بتوانند بر همه ی محدودیت هایی که حاکمان بر سر راه آنان ایجاد می نمایند غلبه کرده و حاکمیت آنان را به خطر اندازند. در این میان تنها حاکمیت هایی خواهند توانست در شرایط جدید جان سالم بدر ببرند که با پذیرش واقعیت ها و خدمتگزاری راستین به شهروندان و برقراری ارتباطی دوستانه و مبتنی بر احترام و صداقت ، حق همه ی شهروندان و جریان های اجتماعی در برخورداری از امکانات ارتباطی و رسانه ای را بپذیرند و عدالت رسانه ای را در جامعه برقرار سازند.

اضافه کردن نظرکد امنیتی
تازه کردن

مکان تبلیغات شما
انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد