دوشنبه, 31 تیر 1398
آخرین اخبار

یادداشت

گفت‌و‌گو

مقالات

نظرسنجی

به نظر شما ظاهر جدید سایت قابل قبول است ؟
بله - 100%
خیر - 0%

Total votes: 7
The voting for this poll has ended on: آگوست 13, 2013

مهمترين اصول يك روابط عمومي پيشرو و آرماني

براساس اين اصل ، احتساب ديدگاههاي مخاطبان در بهره وري و بازده سازمان ضرورت مي يابد و يكي از ملاك هاي بهره وري ، ديدگاههاي مخاطبان خواهد بود .

 

2- اصل مشاركت گرايي

مدل و الگوي آرماني ارتباطي در روابط عمومي الگوي مشاركت آميز است ، برخلاف تبليغات كه در پي تحميل نظر و عقيده به مخاطب است . روابط عمومي همواره مي كوشد تا در برنامه ريزي ها ، قالب سازي ها و تصميم سازي ها ، مخاطب را شركت دهد و از هرگونه تحميل نظر به مخاطب پرهيز كند. 

3- اصل اطلاع رساني و اطلاع يابي

روابط عمومي هم چون تبليغات در پي اطلاع رساني صرف به مخاطب نيست ، بلكه ضمن عمل به تكليف گزارش دهي به مردم از جريان امور به عنوان حق مسلم آنان و خودافشاگري براي توسعه ، سطح آگاهي مردم از روند امور و برنامه هاي سازمان ، اطلاع يابي از مخاطبان را مكمل اطلاع رساني ، بلكه اولي بر آن مدنظر قرار مي دهد .

4- اخلاق

اخلاق يكي از اصول مسلم در حرفه روابط عمومي است ، چرا كه سر و كار داشتن با افكار عمومي و مردم ، موضوعي نيست كه بتوان به سادگي از كنار آن گذشت . اهميت افكار عمومي و مردم ايجاب مي كند تا كارشناسان روابط عمومي با تأسي از يكسري اصول اخلاقي حرفه اي سلامت فعاليت روابط عمومي را تضمين كنند. 

5- گفتگو

گفتگو ، اصل مهم ديگري است كه روابط عمومي از جايگاه والايي برخوردار است . اگر روابط عمومي را گفتمان مبتني بر تحقيق و برنامه ريزي شده بين سازمان و مخاطبان با استفاده از ابزارها و شيوه هاي ارتباطي بدانيم ، بر اين اساس گفتگو اساس كُنش ارتباطي بين سازمان و مخاطب قرار مي گيرد .

6- اصل تفاهم

تفاهم و رسيدن به هم فهمي بين مخاطب و سازمان از اصول اساسي ، روابط عمومي است . در تبليغات هدف ، اقناع و نفوذ بر مخاطب است در حالي كه در روابط عمومي رسيدن به « هم فهمي » جايگزين « نفوذ » مي شود. 

7- اصل موازنه قدرت بين منبع و مخاطب

روابط عمومي با تأسي از اصول مخاطب مداري ، مشاركت گرايي ، اطلاع يابي ، گفتگو و تفاهم ، در واقع قدرت نهفته در جريان ارتباطي را به طور همسنگ و متعادل بين خود مخاطب توزيع مي كند . بنابراين هيچ يك از طرفين ارتباط ، نمي تواند بر طرف ديگر تسلط يابد.

اضافه کردن نظرکد امنیتی
تازه کردن

مکان تبلیغات شما
انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد