دوشنبه, 31 تیر 1398
آخرین اخبار

یادداشت

گفت‌و‌گو

مقالات

نظرسنجی

به نظر شما ظاهر جدید سایت قابل قبول است ؟
بله - 100%
خیر - 0%

Total votes: 7
The voting for this poll has ended on: آگوست 13, 2013

كنگره كارگزاران مسلمان و ارائه الگوي اسلامي از روابط عمومي

كنگره كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي اين ظرفيت را دارد كه بر مبناي اصول اسلامي با توسعه‌ ارتباط با ساير كارگزاران، دانش، بينش و مهارت‌هاي آنان را توسعه بخشد.

كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي با تبادل تجربيات و همگرايي در فعاليت‌هاي حرفه‌اي مي‌توانند براي مقابله و رويارويي با موانع و بحران‌هاي موجود، راهي عاقلانه و آگاهانه و مردم گرايانه را در پيش گرفته و به الگو و نقشه راهي مشترك براي تحقق اهداف دست يابند و كنگره جهاني كارگزاران مسلمان روابط عمومي بستر مناسبي براي عملي ساختن اين مهم است. 

 

محمد امامي رييس انجمن متخصصان روابط عمومي استان يزد در گفتگو با شارا گفت: در شرايط پرهياهو و پيچيده‌ دنياي امروز، ايجاد همگرايي در فعاليت‌هاي حرفه‌اي مبتني بر دانش يكي از مهم‌ترين ضرورت‌ها محسوب مي‌شود و كنگره كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي اين ظرفيت را دارد كه بر مبناي اصول اسلامي با توسعه‌ ارتباط و تعامل با كارگزاران مسلمان روابط عمومي‌ دنياي اسلام، دانش، بينش و مهارت‌هاي آنان را توسعه بخشيده و كارگزاران مسلمان روابط عمومي را در جهان اسلام براي تحقق آرمان‌هاي اسلامي و دستيابي به آن، همدل و همراه سازد و ياري بخشد.

وي افزود: براي روابط عمومي‌ها در هر شرايطي اولويتي بالاتر از خدامحوري، مردم‌داري و مردم مداري نيست، روابط عمومي‌ها در هر شرايطي بايد بكوشند تا با ايجاد همدلي در جوامع اسلامي آنان را در دستيابي به خواسته‌هايشان ياري رسانند. از طرفي ايجاد همدلي در جوامع بين مردم و همچنين بين مردم و حكومت‌ها مستلزم ايجاد توانايي‌هاي لازم براي درك متقابل است، و براي ايجاد اين توانايي راهي جز گفت و گوهاي فعال مبتني بر احترام متقابل است و هنگامي كه روابط بين مردم ويرانگر و حاكمان به انفعال مي‌گرايد و زيان‌بار مي‌شود.

امامي اظهار داشت: مردم و حاكمان بايد يكديگر را بشناسند، درك كنند و به نيازهاي يكديگر آگاهانه و به موقع پاسخ دهند. همدلي مردم و حاكمان و درك و شناخت از نيازهاي متقابل و پاسخگويي مناسب و به موقع به اين نيازها مي‌تواند فرصت‌هاي بي‌بديلي را براي رشد و پيشرفت جوامع پديد آورد. پيداست كه روابط‌عمومي‌هاي جهان اسلام با توجه به رسالت‌هاي حرفه‌اي خويش از يك سو و اصول اخلاقي و آرمان‌هاي اسلام از سوي ديگر، در اين ميان نقشي بارز و انكارناپذير دارند تا ابتدا با ايجاد همدلي در جوامع خود و سپس ايجاد همگرايي در جهان اسلام، براي ايجاد امت واحده‌ اسلامي تلاش نمايند؛ تلاشي كه بي‌ترديد بايد مبتني بر صداقت و خالي از هرگونه دورنگي و ريا باشد. 

وي يادآور شد: توسعه فضاي آزاد گفت و گو و امكان شنيده شدن صداي مسلمانان در دنياي امروزي يكي از مهم‌ترين راه‌ها براي غلبه بر بحران‌سازي‌هاي كاذب دنياي استكبار است و شفاف‌سازي مرز بين آزادي و اهانت در گفت و گو، مي‌تواند جامعه‌ جهاني را به‌طور عام و جهان اسلام را به طور خاص واكسينه سازد و خيانت‌پيشگان و مزدوران استكبار و اهانتگران را رسوا سازد و زمينه‌ تلاش‌هاي مذبوحانه‌ آنان را پيش از وقوع از ميان بردارد. كارگزاران مسلمان روابط عمومي با تاسي از اصول اسلامي بايد براي اجراي اين اصول از جمله اصل امربه معروف و نهي از منكر كه مترقي‌ترين روش نظارت اجتماعي است زمينه‌سازي كرده و با خلق موجي از آگاهي و بصيرت، جوامع اسلامي را در برابر چنين اقدامات پليدي توانمند سازند.

وي ضمن اشار ه به اين كه يكي از اساسي ترين پيش نيازها براي توفيق جامعه روابط عمومي هم  در سطح ملي و هم در سطح جهان اسلام، يكپارچگي از درون است، گفت: براي تحقق اين مهم لازم است بزرگان، استادان و مسئولان نهادهاي مختلف روابط عمومي هم در كشور و هم در جهان اسلام، از جزءنگري و شيفتگي صرف نسبت به اهداف و روش هاي سازمان، انجمن، گروه، نهاد يا كشور خود دست بردارند و اهداف خدامحورانه و مردم مدارانه‌  روابط عمومي را به عنوان راهنماي خود در تلاش هاي شان فرا راه قرار دهند و بدون ترديد كارگزاران مسلمان روابط عمومي نمي توانند سربلندي و اعتبار خود را حفظ كنند در حالي كه مسئولان و بزرگان انجمن ها و نهادهاي روابط عمومي، هركدام به دنبال اهداف بخشي و گروهي و منافع خود بوده و منافع و اهداف روابط عمومي در سطح ملي و جهان اسلام  را مد نظر نداشته باشند. از اين رو بايد بين سازمان ها، انجمن ها و نهادهاي روابط عمومي و اهداف شان از يك سو  با اهداف ملي  روابط عمومي و از سوي ديگر با اهداف جهان اسلام پيوند زده شود و آن اهداف، سرلوحه فعاليت هر نهاد قرار گيرد.

  امامي تصريح كرد: تا زماني كه در تشكل‌هاي كارگزاران مسلمان روابط عمومي، مسئوليت اجتماعي وجود نداشته باشد، هيچگونه پاسخگويي از سوي آن تشكل در برابر جامعه روابط عمومي و اجتماع مسلمانان وجود ندارد و در يك كلام، «مسئوليت اجتماعي»، پيش فرض «پاسخگويي اجتماعي» است، يعني كارگزاران مسلمان روابط عمومي به ويژه نهادها و تشكل‌هايي كه در اين زمينه فعاليت دارند، ابتدا بايد مسئوليت اجتماعي خويش را بشناسند، سپس در جهت آن اقدام كنند.

وي در پايان بيان داشت: مسئوليت اجتماعي، با مورد توجه قرار دادن ضوابط اخلاقي و تمركز روي اهداف و نتايج، عملي مي‌شود. ليكن پاسخگويي اجتماعي، بدون توجه به برنامه هاي عملي و تمركز بر ابزار و وسايل محقق نخواهد شد و كنگره در صورتي مي‌تواند به توفيق دست يابد كه بتواند ضمن توسعه‌ دانش و بينش، مهارت‌هاي كاربردي و عملي كارگزاران مسلمان روابط عمومي را براي پاسخگويي اجتماعي آنان توسعه بخشد. همچنين از آن‌جا كه الگوسازي يكي از مهم‌ترين روش‌ها در توسعه‌ فرهنگي است، كنگره مي‌تواند با برداشت صحيح از منابع محكم اسلامي و سيره‌ معصومان عليهم‌السلام به ويژه كلام مولاي متقيان امام علي (ع) و به طور خاص فرمان آن حضرت به مالك اشتر، براي ارائه‌ يك مدل و الگوي اسلامي از روابط عمومي ملي و جهاني تلاش نمايد.

اضافه کردن نظرکد امنیتی
تازه کردن

مکان تبلیغات شما
انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد